środa, 19 października 2011

Szur sznur

Jeżeli macie ochotę zabrać się za własnoręczne wykonanie któregoś z elementów wyposażenia, niech to będzie lampa. Żarówka obroni wszystko;)

Na początek pokażę Wam jeden z popularniejszych tricków świetlnych, będący niewątpliwą zżynką z chyba najczęściej podrabianego w domowym zaciszu modelu RANDOM firmy Mooi.

Wbrew temu co pokazują internetowe tutoriale, balon, klej i sznurek nie wystarczą. Potwierdziły to 4 dni przygotowań, prób oraz darcia szat, gdy przygotowywałam 3 wielkie lampy ( od 0,5 do 1m średnicy) dla Dekoratorni. Wystarczy chyba gdy powiem, że jeden model robiłam około 12h. Było 6  modeli, które poszły się.... nim wpadłam na to że smarowanie balonów wazeliną lub talkiem w tej sytuacji akurat się nie sprawdza.
Jak osiągnąć odpowiedni efekt i nie pociąć się czerstwą bułką?

 Zatem, co następuje:
1) kupujemy balon/ balony w wymarzonym kształcie ( których jest teraz cała masa)
2) dmuchamy
3) odpoczywamy
4) jeśli palimy papierosy to dalej odpoczywamy
5) wykonujemy z cienkiego, powlekanego drutu w kolorze sznurka (np białym) rodzaj pajęczyny- stelaża na balonie, pamiętając o tym by zostawić otwór na przyszłą oprawkę
6) wlewamy do wiaderka klej do tapet lub drewna ( ja zazwyczaj używam jakiegokolwiek, raz nawet zrobiłam lampy z lakieru do drewna- ale wychodzi chyba drożej niż oryginalne Mooi, więc nie polecam)
7) wrzucamy do wiaderka zwinięty w kłębek ( najlepiej fabrycznie) motek sznurka
8) wieszamy zadrutowany balon tak by iec do niego swobodny dostęp
9) zaczynamy owijanie
10)owijamy
11) owijamy
12) i owijamy
13) kończymy owijanie
14) pozostawiamy klej do wyschnięcia ( prawdopodobnie na noc, więc od razu ostzregam że kurczacy się balon wydaje przerażające dźwięki)
15) po wyschnięciu delikatnie przekluwamy balon i wyciągamy go przez otwór na oprawkę, naocznie uświadamiając sobie po co był ten drut- bez niego balon ,,zassałby" całą konstrukcję
16) za pomocą cienkiego drucika montujemy żarówkę z oprawką
17) wieszamy i dziwimy się, że kształt jakiś dziwnyinternetowe jak to zrobić, krok po kroku:

niech duch designu będzie z Wami! 
matkoboskoczęstochosko....

Brak komentarzy: